Tympanostomia - założenie drenów wentylacyjnych w błony bębenkowe - WKopala Laryngolog i Otolaryngolog

Przejdź do treści

Tympanostomia - założenie drenów wentylacyjnych w błony bębenkowe

Tympanostomia - założenie drenów wentylacyjnych w błony bębenkowe

Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego polega na długotrwałym  zaleganiu płynu w jamie bębenkowej, czego następstwem może być  niedosłuch przewodzeniowy, nawracające zapalenie ucha oraz powstawanie wtórnych zmian na błonach bębenkowych tzw. kieszonek retrakcyjnych. Nie leczona choroba może doprowadzić do powstawania zrostów w obrębie ucha środkowego, a w efekcie do trwałego i trudnego do leczenia niedosłuchu.

Za przyczynę gromadzenia się płynu uważa się nieprawidłowe funkcjonowanie trąbki słuchowej. Choroba jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego. Związana jest częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych ,alergią  oraz  przerostem migdałka gardłowego, który uciskając na ujścia gardłowe trąbek słuchowych  sprzyja powstawaniu patologii.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym z intubacją. Wykonywany jest z użyciem mikroskopu operacyjnego.  Polega na nacięciu błony bębenkowej , usunięciu płynu z przestrzeni ucha środkowego oraz założeniu drenów wentylacyjnych w błony bębenkowe. W przypadku stwierdzenia przerostu migdałka gardłowego jednoczasowo wykonywana jest adenotomia  


Created with Kompserwis
WACŁAW KOPALA
NOWY GABINET W OLSZTYNIE !
ZOBACZ W ZAKŁADCE
Wróć do spisu treści